Fantasztikus lenne interjút készíteni Robert Holdstockkal, erre azonban már sajnos nincs lehetőség. Szerencsére ugyanakkor jó néhány beszélgetés elérhető a szerzővel az interneten, és ma pár részes sorozat indul a blogon, amelyben az izgalmasabb válaszok közül szemezgetünk. Rövid beszélgetéstöredékekre lehet számítani, amelyek remélhetőleg árnyalják az íróról és a Mitágó-erdőről alkotott képünket. Lesznek személyesebb hangvételű részletek is, a "tovább" linkre kattintva elérhető első blokkban Holdstock egyelőre magáról a koncepcióról: az archetipikus figurákról és az erdő különleges közegéről ejt pár szót.
Robert Holdstock: (részlet Raymond H. Thompson 1989-es interjújából)
A Mitágó-erdő lényegében arról szól, hogy egyes megmentő vagy reményt jelentő figurák a jungi, archetipikus mintázatokból származnak, és az éppen aktuális kultúra szűrőjén keresztül jelennek meg. Egy archetípus valójában egy mintázat, egy archetípus pedig mindig valamilyen kulturális figurán vagy képen keresztül jut kifejezésre. Ez utóbbit persze az aktuális kultúra tagjai formálják. Az egyéni értelmezésnek köszönhetően minden ilyen archetipikus figura más öltözetet kap: van, aki páncélt ad rá, van, aki a szerelmes vonásait emeli ki – így minden értelmezés formálja az adott legendahősről alkotott képünket, a hős pedig vagy létezett a valóságban is, vagy nem. Lehet, hogy igazi harcos volt, aki az emberek oldalán küzdött, de az is elképzelhető, hogy az emberek csak annyit láttak belőle, hogy a messzeségben hadakozik másokkal.
Egy ponton elkezdett érdekelni az ősi vadon mint közeg. A farengeteg számomra mágikus hely. Maga is archetipikus vagy mitologikus helyszín, valószínűleg azért, mert a tundra pusztasága után ebben jelent meg először az élet. Az erdő olyan organikus hely, ami egyszerre védi magát és védhető. Hiába laknak benne esetleg sokan, magában is teljes entitás. Vad, meg kell szelídíteni, de mindig visszanő. Folyton regenerálja magát. Ha elképzelünk egy erdőt, ami képes interakcióba lépni az emberekkel, hogy az elméjükből olyan legendahősöket keltsen életre, mint Arthur, akkor gyakorlatilag megkapjuk a Mitágó-erdő történetét.