Paolo Bacigalupi a kortárs sci-fi irodalom egyik nagy alakja, aki biopunk regényével, A felhúzhatós lány-nyal szinte minden létező sci-fi díjat elnyert (Compton Crook-díj, Hugo-díj, Nebula-díj, John W. Campbell-díj, Locus-díj), és méltán: a Thaiföldön játszódó, a globális felmelegedés, az energiaválság és az elszabadult biotechnológia okozta változások hatásaival foglalkozó nagyívű, izgalmas regény élénk és fenyegető jövőképet vázolt fel.
Paolo Bacigalupi © JT Thomas Photography
Az 1972-ben született Paolo Bacigalupi novelláiban és regényeiben elsősorban az ökológiai és gazdasági változásokkal, a génsebészet következményeivel foglalkozik, érzékeny a fejlett és fejlődő világ közti szakadékra, és realistán, de sodró cselekménybe csomagolva világít rá a problémákra. Hajóbontók című, Michael L. Printz-díjat nyert ifjúsági regénye hasonló témákat dolgoz fel, és jóval komorabb, mint ami az ifjúsági irodalomban megszokott, miközben mindvégig izgalmas marad.
2015 májusában először egy ifjúsági thrillerrel jelentkezünk tőle, amelyben a jómódú családban felnövő Alixet egy nap felkeresi egy titokzatos srác, aki azzal szembesíti, hogy a lány abból szerzi pénzét, hogy hiányosan tesztelt gyógyszereket forgalmazó gyárakat véd az áldozatok követeléseivel szemben, Alixnek pedig hamarosan el kell döntenie, hogy lebuktatja-e azt az embert, aki felnevelte és mindent megadott neki. (A könyvről bővebben az SFmagon lehet olvasni.)
Bacigalupi ősszel megjelenő másik regénye, The Water Knife alapötlete a The Tamarisk Hunter című novellából származik. A történet egy sötét, vízben szegény területen játszódik Észak-Amerika délnyugati részén, a nem túl távoli jövőben. A klímaváltozás hatásai ebben a regényben is erősen megjelennek, és nem csupán a sci-fi olvasók számára lehet érdekes, hanem bárki számára, akit érdekel, hogyan halad a világ az ökológiai és gazdasági katasztrófa felé.