Ahogy azt megígértük, ma eredményt hirdetünk Légszomj című horrornovella-pályázatunk kapcsán. Nagyon sok, szám szerint 193 novellát kaptunk, amelyek közül az alábbiak már biztosan bekerülnek az antológiába:
Komor Zoltán: Az embergólya
S. Kolozsvári Zsófia: Porszemek
Farkas Balázs: Bróda szálló
Harmath Dávid: Kedves testvérem
Gaura Ágnes: Hasad
Körmendi Ágnes: A Bach-tenger megszelídítése
Az elmúlt egy-két évben sem az ízlésünk, sem a válogatás szempontjai nem változtak, első ránézésre mégis meglepő lehet, hogy rövidebb a lista, mint a korábbi SFF-pályázatainknál. Hogy miért van ez, azzal kapcsolatban nekünk is csak feltevéseink vannak. Úgy gondoljuk, magyarázat lehet egyrészt az, hogy a horrorirodalomnak még nincs annyira hagyománya Magyarországon, mint az SFF-nek, kevés ilyen novella és regény született az elmúlt évtizedekben hazai szerzőktől, ráadásul a zsáner külföldi képviselői közül is kevés jelent meg fordításban (a horrornovellisztika angol nyelven pláne sokkal gazdagabb), azaz nincs elég használható minta. Másrészt a horrornál fokozottan fennáll a veszély, hogy egy szerző csakis a zsáner számtalan jól bevált sémájából válogat, de érdemben nem lép túl rajtuk, vagy megelégszik azzal, hogy gyomorforgató jeleneteket tár elénk, az viszont menet közben kimegy a fejéből, hogy a horror nem feltétlenül, nem kizárólag erről szól. Utóbbi két problémát gyakran tapasztaltuk a pályamunkák olvasása közben. Egyébként az összbenyomásunk hasonló az elmúlt évek tapasztalatához, ezzel kapcsolatban továbbra is jó szívvel ajánljuk tavalyi bejegyzésünket.
Az imént említett nehézségekkel már a pályázat kiírásakor tisztában voltunk, de még így is meg akartuk hirdetni, mert úgy éreztük, az SFF-antológiáinkkal elkezdődött valami. Jó néhány pályakezdő szerzőnek adtunk lehetőséget a bemutatkozásra, ezért elhatároztuk, hogy ha kisebb lépést is – a Légszomj nem egy éves antológiasorozat első kötete –, de azért igyekszünk tenni a magunk módján a magyar horrorért. Mindenesetre nem ért minket váratlanul, hogy ezúttal kevesebb novellát tudtunk beválogatni, fel voltunk készülve a helyzetre.
Hat novellából persze még nem áll össze egy kötet, és ugyan minden pályázati kiíráskor jelezzük, hogy fenntartjuk a jogot a szabadon maradt helyek feltöltésére szerzők felkérésével, ennek egyelőre nincs itt az ideje. A pályamunkák között ugyanis több olyan akadt még, amelyeknél úgy éreztük, hogy nem sok hiányzott: vagyis nem tudtuk elfogadni őket szerkesztésre, de az volt a benyomásunk, hogy érdemes még dolgozni rajtuk. Úgyhogy a következő hetek során felkeressük a szóban forgó novellák szerzőit, teszünk nekik egy-két nagyobb léptékű javaslatot az írásuk átdolgozására, kitűzünk nekik egy új határidőt, és bízunk benne, hogy a második körben sikerrel járnak. Jó lenne, ha később velük is bővülne a fenti névsor – mindig örülünk, amikor tehetséges szerzőkkel találkozunk, akiknek tudunk egy kicsit segíteni az indulásban.
Kapkodnunk már csak azért sem kell, mert ugyan eredetileg 2020 végére terveztük a Légszomj megjelenését, a járványhelyzet a mi éves tervünket is rendesen felborította. Hosszas ötletelés után végül arra jutottunk, hogy Az év magyar science fiction- és fantasynovellái soron következő kötetét idén ősszel kiadjuk, az első magyar horrorantológiánkat azonban inkább 2021-re halasztjuk. Addig is elkezdjük a munkát a már beválogatott és a még függőben lévő novellák szerzőivel, és ahogy mindig, most is azon leszünk, hogy minél izgalmasabb végeredmény szülessen.
A pályázóinknak köszönjük a munkát, a nyerteseknek pedig gratulálunk! És ne feledjétek, SFF-pályázatunkra július 5-éig még jelentkezhettek.